Przepis na pokój dla niemowlęcia. 10 porad
Zostałam poproszona o rozwinięcie tematu urządzania pokoju dla niemowlęcia, dlatego długo nie czekając, przygotowałam 10 krótkich porad, które odnoszą się do tego tematu z projektowego punktu widzenia.
Pokój dla niemowlęcia jak każdy inny powinien być dostosowany do potrzeb wszystkich użytkowników zarówno tych mniejszych jak i dorosłych. Inaczej wygląda aranżacja pokoju dla niemowlęcia, inaczej dla dziecka starszego, a jeszcze inaczej zaplanowana pod kątem dwójki dzieci, które zamieszkują jeden pokój. Na etapie projektu wnętrza dobrze jest przewidzieć jak pokój dla niemowlęcia będzie ewoluował wraz z jego rozwojem by móc dokonać przemyślanych zakupów, które zapewnią wygodę i ładny efekt wizualny na kolejne lata. Warto solidnie przemyśleć ten temat, szczególnie że można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. A jeśli niespecjalnie zależy Ci na oszczędnościach to pamiętaj, że przede wszystkim ważny jest tutaj aspekt ekologiczny, który warto uwzględniać na każdym kroku podejmowanych decyzji.
Poniżej odnoszę się do sytuacji, w której to spodziewasz się dziecka.
10 porad od architekta wnętrz
- Urządź cały pokój dla niemowlęcia w duchu filozofii enoizmu, czyli sztuki projektowania wnętrz, która wyzwala poczucie wolności – zapoznasz się z nią w moim e-booku “Przepis na kwadrat”. Podziękuje Ci dziecko, ja i cała planeta.
- Tło prowadź stonowane w tzw. “bezpiecznej kolorystyce” odcieni brązu, bieli, czerni, szarości czy w modnej od kilku lat pełnej gamie pasteli. Z dużym prawdopodobieństwem pozwoli to na udane zestawienia kolorystyczne z całą arią kolorów, które będą pochodzić od dziecięcych zabawek. Po odważniejsze koncepcje warto zgłosić się do dobrego architekta wnętrz, który wykreuje iście bajkowe wnętrze, natomiast urządzając pokój dla niemowlęcia samodzielnie, kieruj się raczej zasadą mniej znaczy więcej. Dasz radę.
- Dąż do wizualnej harmonii we wnętrzu – tak jak robią to dobrzy projektanci wnętrz. Staraj się stosować zasadę symetrii, ewentualnie asymetrii, dla której znajdujesz przeciwwagę po przeciwległej stronie. Pamiętaj, że wszelkie skosy nie są zakazane, ale wprowadzają dynamikę do wnętrza i obchodzimy się z nimi nieco inaczej.
- Pamiętaj o odpowiednich proporcjach we wnętrzu – są tak samo ważne jak składniki w przepisie na zupę, którą łatwiej jest wylać kiedy nie wyjdzie. Obserwuj jak robią to profesjonaliści, szukaj inspiracji na Pinterest, ale uruchom przy tym wyobraźnię przestrzenną i uwolnij swój twórczy potencjał. Znajdź swój styl – jak? Pokazuję w e-booku “Przepis na kwadrat”.
- W pokoju dla niemowlęcia najpewniej potrzebujesz przede wszystkim: łóżeczko, przewijak z komodą, wygodny fotel dla siebie być może z podnóżkiem, regał na zabawki, lampka nocna, dywan do śmigania po miękkim, szafa i ekologiczny kubeł na zabawki. Nie zapomnij przy tym o dobrym oświetleniu całego wnętrza i nie zaszkodzi jak zabezpieczysz gniazda elektryczne specjalnymi nakładkami przed ciekawymi świata małymi łapkami.
- BARDZO WAŻNE: w pokoju dla niemowlęcia wszystkie elementy wyposażenia powinny być stabilne. Dla większego bezpieczeństwa np. komodę przymocuj do ściany – to niekoniecznie rzadkie przypadki, gdy na dziecko spada mebel ze skutkiem poważnych obrażeń, również śmiertelnych. Do ściany przymocuj bezpiecznie karnisz, tym bardziej jeśli planujesz długie zasłony.
- Kontynuując myśl z poprzedniego punktu – nie wieszaj ciężkich gabarytów np. szafek czy głębokich półek nad łóżeczkiem czy fotelem, nawet jeśli masz wielką pewność, że nie gruchną. Ciężki element nad każdą głową w miejscu wypoczynku, dziecka czy dorosłego, tworzy uczucie dyskomfortu i nie wygląda.
- Staraj się nie kupować dziecku zabawek z plastiku i nie kupuj go również innym dzieciom w prezencie. Plastik zalewa dziecięce pokoje bez cienia refleksji ze strony dorosłych. Prezentów również nie pakuj w plastik – kolorowe reklamówki czy celofan. Wiem, nie zawsze jest to możliwe, sama pomimo starań nie jestem święta (bycie eko niestety bywa dziś bardzo trudne), natomiast warto dawać dziecku dobry wzór do naśladowania już od najmłodszych lat. Wyrabiając w sobie nawyk “eko wyboru” sprawiasz, że przedsiębiorcy starają się sprostać nowym standardom rynku. Zaczną pojawiać się coraz ciekawsze oferty. Inspiruj najbliższe otoczenie do pozytywnych zmian, a uczynisz świat lepszym. Ważne jest “tu i teraz”, ale przyszłość naszej planety też ważna.
- Zainwestuj 699 zł w dobry projekt układu funkcjonalnego dostępny tutaj. Przekazanie projektu wnętrza w profesjonalne ręce pozwala uniknąć wielu kosztownych błędów i sprawia, że cieszysz się prawdziwie pięknym i wygodnym mieszkaniem, w którym dziecko dorasta w cudownych warunkach, wspierających jego rozwój.
- Zachowaj wygodne odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia bez konieczności przeciskania się pomiędzy meblami. Nie tylko pozwoli to na komfort użytkowania pokoju dla niemowlęcia, ale też nada lekkości całej aranżacji. Czym są wygodne odległości w pokoju dla niemowlęcia, podaję w poniższym przepisie.
Przepis na pokój dla niemowlęcia
- przed każdą szafą zostaw minimum 70 cm odległości np. do łóżeczka czy innego mebla
- przed przewijakiem minimum 35 cm
- z prawej i lewej strony przewijaka 25-30 cm
- przed dłuższą krawędzią łóżeczka minimum 55 cm
- przed regałem minimum 60 cm, a przed regałem z otwieranymi frontami 70 cm
- wszystkie obrazy (w tym telewizory) wieszamy na wysokości wzroku, nie wyżej (wyżej tylko jeśli świadoma kompozycja to przewiduje)
- pozostaw wygodny dostęp do gniazd i włączników światła
Staraj się również zachować wygodny dostęp do okien i nie stawiać łóżeczka bezpośrednio przy grzejniku. Następnie uwolnij swój twórczy potencjał i stwórz piękne wnętrze! 🙂
Jeśli znasz jakiś niezbędny element wyposażenia wg Ciebie przydatny w pokoju dla niemowlęcia, którego nie wymieniłam, podziel się proszę w komentarzu pod wpisem. Chętnie się dowiem jak wygląda ten temat z perspektywy doświadczonego rodzica, który ten temat właśnie przerabia lub ma już za sobą.
Z życzeniami pięknej przestrzeni domu, Marta