35 pytań przed zakupem mieszkania
Bez owijania w bawełnę – poniżej przedstawiam listę przydatnych i inspirujących pytań do dewelopera, które warto zadać przed zakupem mieszkania. Jeśli masz swoje ciekawe uwagi i doświadczenia podziel się nimi w komentarzu pod postem, byśmy mogli być bardziej świadomymi konsumentami na rynku nieruchomości i wiedzieli możliwie najwięcej na temat tego, co kupujemy. Tym bardziej ma to znaczenie, kiedy odbiór mieszkania możliwy jest np. dopiero za rok i nie możemy go jeszcze fizycznie obejrzeć. Poniższa lista pytań najbardziej pasuje pod zakup segmentu w zabudowie szeregowej, ale nie tylko. Poruszam tę kwestię, ponieważ komfort użytkowania nieruchomości wiąże się między innymi z odpowiednim wyborem mieszkania już na samym początku wszelkich rozważań o jego zakupie.
Nie daj się zaskoczyć w momencie odbioru mieszkania. Im więcej zadasz pytań, tym większą pozyskasz wiedzę w temacie planowanej inwestycji. Masz prawo zapytać o wszystko co dotyczy Twojej przyszłej nieruchomości.
Kolejność pytań zupełnie przypadkowa.
Lista kwestii, które warto poruszyć
- Czy na terenie osiedla planowane są chodniki?
- Czy z osiedla na przystanek prowadzi chodnik? Czy droga na przystanek jest oświetlona? Ewentualnie czy znane są plany rozbudowy infrastruktury drogowej w obrębie inwestycji?
- Czy można zapoznać się z projektem elewacji budynku?
- Czy na poddaszu planowane jest wyprowadzenie przyłączy hydraulicznych jak na przedstawianych wizualizacjach łazienki na Państwa stronie?
- Jakie są szacowane koszty inwestycji w przypadku np. ogrzewania na gaz?
- Czy będzie istniał czynsz lub inne stałe dodatkowe opłaty?
- Gdzie planowany jest kontener na śmieci i jak wygląda ich wywóz w praktyce?
- Jaka jest odległość do sąsiedniego budynku, na który jest widok np. z kuchni?
- Czy mogę zapoznać się z przekrojem pionowym budynku, by zwrócić uwagę na wysokości poszczególnych pomieszczeń?
- Jakie planowane są drzwi wejściowe do mieszkania? (marka, model)
- Jakie deweloper przewiduje kotły grzewcze? (marka, model)
- Jakie planowane są okna? (marka, model)
- W którym dokładnie miejscu w mieszkaniu planowany jest montaż kotła?
- Jak wygląda infrastruktura na terenie osiedla? Czy w pobliżu znajduje się plac zabaw, szkoła, przedszkole, kawiarnia, klub fitness itp.?
- Jaka jest odległość do najbliższego sklepu spożywczego, pocztę czy przystanek komunikacji miejskiej?
- Czy w ogródku przewidziana jest furtka i jaki planowany jest rodzaj ogrodzenia?
- Czy ewentualnie w dalszej przyszłości istniałaby możliwość wydzielenia odrębnego lokalu na pierwszym piętrze i na poddaszu?
- Czy na odpowiednio wczesnym etapie budowy można rozważyć drobne przesunięcia otworów drzwiowych w ścianie nośnej? Czy ewentualnie można by dodać kolejny otwór drzwiowy w takiej ścianie?
- Czy deweloper przewiduje realizację tarasów przydomowych jak na wizualizacjach czy będą do wykonania we własnym zakresie?
- Czy na parterze w ogródku można zaplanować taras z zadaszeniem w razie takiej potrzeby w przyszłości?
- Czy w ogródku bez problemu można postawić szopę na narzędzia ogrodnicze itp.?
- Czy w okolicy można bezpiecznie uprawiać jogging? (lub inne interesujące Cię aktywności fizyczne)
- Co na planie osiedla oznaczają koperty na niebieskim tle? (i wszystkie inne oznaczenia, których nie rozumiesz)
- Jak duże jest szambo i ile lokali przynależy do jednego szamba? Jak często w praktyce należy je wymieniać? Czy na szambie jest jakiś wskaźnik napełnienia? Zwykle każdy wymienia je we własnym zakresie, czy raczej przyjeżdża serwis do całego osiedla?
- Czy grubsza ściana na rzucie to na pewno ściana nośna? Czy możemy ją wyburzyć w razie takiej potrzeby?
- Czy ewentualnie moglibyśmy zrezygnować z budowy fragmentu ściany na całą szerokość sypialni i zostawić otwartą przestrzeń na salon?
- Czy na terenie osiedla planowana jest furtka np. po przeciwległej stronie bramy wjazdowej?
- Czy przyłącza w kuchni umożliwiają montaż dodatkowej miski wc i umywalkę?
- Jaki materiał będzie pokrywał dach?
- Czy na parterze możemy zrezygnować z montażu tradycyjnych grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego?
- Czy wokół terenu osiedla przewidziane są systemy odprowadzenia wody gruntowej na wypadek podniesienia poziomu wody np. w Wiśle?
- Czy jest możliwość umówienia się na płatność za lokal np. w systemie 20% i 80%?
- Gdzie będą zlokalizowane szamba? Jak będzie wyglądał do nich dostęp?
- Czy ewentualnie można rozważyć zmianę okna w sypialni na odpowiednio wczesnym etapie budowy?
- Czy powinniśmy wiedzieć o czymś więcej? 🙂
Co jeszcze?
Przed podpisaniem umowy przedwstępnej z deweloperem zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym warto zasięgnąć również porady prawnej. Wyspecjalizowana kancelaria w zakresie prawa nieruchomości przygotuje dla Ciebie szczegółowy raport, dzięki któremu jesteś w stanie oszacować ryzyko podpisania takiej umowy. Dzięki analizie dowiadujesz się, które klauzule odbiegają od rynkowych standardów na Twoją niekorzyść, a także czy podpisanie takiej umowy jest dla Ciebie bezpieczne.
Dzielę się z Wami swoim sprawdzonym namiarem na www.pewnylokal.pl, który specjalnie dla moich odbiorców przygotował zniżkę -10% na wszystkie usługi. Aby odebrać swój rabat, napisz do mnie krótko na adres kontakt@przepisnakwadrat.pl z prośbą o hasło do rabatu 🙂
Po więcej wskazówek dotyczących zakupu wymarzonego mieszkania oraz aranżacji jego wnętrza zapraszam do lektury e-booka “Przepis na kwadrat”, który jest dostępny również w formie audiobooka. Dodam, że powoli wraca do mnie bardzo pozytywna informacja zwrotna od osób, które już zdążyły go przeczytać za co ogromnie dziękuję <3
Z życzeniami pięknej przestrzeni domu, Marta.